ÚVODNÍ SLOVO PRŮVODCE

Jmenuji se Janka Haluková, je mi 65 let a jsem původním povoláním učitelka. Narodila a žila jsem na Slovensku a v roce 1974 jsme se přestěhovali s mým manželem a dvěma dcerami do Prahy. Hodně let jsem tady pracovala v Klubu a Domě slovenské kultury. Zde jsem potkala jednu vzácnou ženu – fotografku paní Zuzanu Mináčovou. Vždy jsem tvrdila, že neznám optimističtějšího člověka, než je ona.

Dlouho jsem nevěděla o tom, že přežila koncentrační tábor. Až jednou mně seznámila se svým synem režisérem Matejem Mináčem, který natočil kromě jiných, i filmy o příběhu sira Nicholase Wintona. Také mně tento příběh nadchl natolik, že jsem se zapojila do organizování vzdělávacích projektů, které připravoval Matěj Mináč a Spolek Nicholase Wintona již od roku 2004.

Díky této krásné práci jsem poznala samotného sira Nicholase Wintona, i některé z jeho zachráněných dětí. Ale poznala jsem také mnoho mladých lidí – žáků i studentů, kteří se „nakazili Wintonovým virem dobra“. Nejen, že napsali o svých dojmech z Mináčových filmů, ale také se zapojili do Řetězu dobra, které Wintonův příběh inspiroval.

Příběhy z vašich regionů a inspirace pro další

Jak čas běží, uvědomujeme si, že už Wintonovy děti už také stárnou a dnes jim je kolem osmdesáti let. Proto jsme se pustili i do projektu „Příběhy z vašich regionů“ ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Projekt je založen na metodě orální historie, když samotné Wintonovy děti, jejich známí, spolužáci, či kamarádi vzpomínají na události v místech svého bydliště, odkud Wintonovy děti pocházejí, kde se narodili, žili, či chodili do školy.

Tak se podařilo díky spolupráci s několika školami posbírat střípky osobních příběhů deseti Wintonových dětí a doplnit je jejich vzpomínkami, či vzpomínkami dalších pamětníků.

 Třeba Vás tyto, příběhy budou inspirovat k dalšímu pátrání a naše příběhy i příběhy další budou mít pokračování. Vždy máte možnost nám je zaslat na náš web www.wintonfilm.com

Janka Haluková, koordinátorka vzdělávacích projektů, Spolek Nicholase Wintona